Forum Rysualny Hipodrom Strona Główna

Rysualny Hipodrom
Hipodrom dla koni rysunkowych
 

Koń do westernu - jaki powinien być?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Rysualny Hipodrom Strona Główna -> Western
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skrzydlata
Stały bywalec



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1782
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z końca świata

PostWysłany: Wto 0:52, 15 Lip 2014    Temat postu: Koń do westernu - jaki powinien być?

Zastanówmy się najpierw do czego ten nasz koń w końcu ma być.
Tak jak koń, który chodzi ujeżdżenie może chodzić również skoki, czy cross, tak koń westernowy nie nadaje się do zbyt wielu innych kategorii. Koń typowo westernowy chodzi tylko i wyłącznie western, ewentualnie można skusić się na konkursy zaufania, gdyż koń westernowy powinien darzyć nim właściciela.

Jacy powinni być rodzice konia westernowego?
Najlepiej, jeśli są końmi rasy chodzącej west (AQH, Apalossa, Pinto, etc.) oraz oczywiście jeśli byli do tego sportu przeznaczenia. Trochę słabiej dadzą sobie radę konie, które nie odziedziczyły cech konia westernowego po rodzicach. Również słabiej radzą sobie konie, które są rasy, która nie koniecznie związana jest z kategorią.
RASY, KTÓRE NADAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ:
- AQH: konie mocno zbudowane, z wieloletnią tradycją,
- Pinto: również konie często wykorzystywane na ranczach, świetnie się prezentują, gdy mają kolorowe maści,
- Apalossa - konie o podobnych możliwościach jak Pinto,
- Albino - konie zupełnie białe z rasy, całkiem przyzwoicie się nadają,
- Criollo - konie tak naprawdę pracujące na rancho, mają przyzwoite wyczucie bydła,
- mustangi - zdecydowanie w reiningu, czy barrel racingu lub pole bendingu mają ogromną przewagę ze względu na swoje możliwości ruchowe, jednocześnie bardzo zwrotne,
Cała reszta ras w pewnym sensie nadaje się do westernu, jeśli posiada określone cechy charakteru oraz budowę.

Jaka powinna być budowa konia westernowego?
Koń westernowy przede wszystkim nie powinien być bardzo wysoki. Wzrost około 150-160 daje duże możliwości w trailu plus zwiększa końską zwrotność. Jest to ważne w praktycznie każdej dyscyplinie. Dodatkowo dobrze wpływa na pracę dłuższa szyja, którą koń może spokojnie wyciągać oraz mocno umięśniony zad i łopatki. Warto również patrzeć na to, aby koń miał mocne pęciny i stawy skokowe - przeciążenia tych części nóg u koni westernowych są spore. Konie westernowe powinny mieć krótko obcięte grzywy lub spięte je tak, aby odsłonięta była szyja. Ogony natomiast powinny być przycięte równo do pęcin. Koń ma wyglądać estetycznie i jego wygląd nie powinien przeszkadzać w ocenie przekazywanych sygnałów od jeźdźca. Maść dowolna, nie ma większego znaczenia. W chodach koń westernowy powinien być zrównoważony, posłuszny, nie bujać, nie wybijać oraz trzymać jednostajne, równe tempo.

Jaki powinien być charakter konia westernowego?
Tak naprawdę, jeśli potrafi się zapanować nad zwierzęciem w trakcie pokazu to charakter może być dowolny. Jednakże najlepiej sprawdzają się charaktery zrównoważone, chętne do współpracy, kontaktowe i łatwo uczące się. Wspomaga normalne możliwości konia i ułatwia pracę. Poza tym dobrze, jeśli koń ma tzw. wyczucie bydła - potrafi za nim podążać w momencie, kiedy nawet człowiek popełnia błąd przy wyczuwaniu. Dobrze, żeby zwierzę takie miało intuicję, aby wspomagać swojego prowadzącego w pokonywaniu przeszkód.

Praca z koniem westernowym - jak powinna wyglądać?
Koń westernowy od najmłodszych lat powinien oswajać się ze swoim prowadzącym. Dobry start w zawodach west opiera się na zaufaniu obu stron do siebie. Dlatego też ważne jest budowanie go od początku. Z tego, co mi wiadomo na konie westernowe nie wsiada się przed piątym rokiem życia. Do tego czasu koń powinien chociaż w większej części mieć zbudowane mięśnie podczas pracy z ziemi, być posłusznym i odczulonym na wiele przedmiotów codziennych oraz reagować na najmniejsze bodźce od człowieka. Tak naprawdę każdy ustala je na własną rękę. Dalej jest tylko wsiadanie. Ważną sprawą jest to, iż im mniej sprzętu na koniu - tym lepiej. Wiele osób jeździ na cordeo, czy nawet bez ogłowia, czasem rezygnują z siodeł. To wszystko brane jest pod uwagę przy zawodach! Koń powinien reagować na ciebie, a nie na noszony sprzęt. Wręcz powinien czytać z Twoich myśli polecenia. Bardzo przydatnym jest nauczenie konia dwóch dodatkowych chodów - jogu i lope. Pierwszy jest to bardzo wolny i spokojny kłus. Lope jest tym samym w galopie. Przydaje się to praktycznie w każdej dyscyplinie westu, przy okazji nie jest trudne, kiedy ma się umiejętności jazdy w stylu angielskim w kłusie czy galopie mocno skróconym. Dalej już tylko podjąć decyzję o tym, w jakim kierunku skieruje się konia - energiczne i ruchliwe lepiej sprawdzą się w reiningu, pole bendingu czy barrel racingu, spokojniejsze w trailu i pleasure. Wszystko trzeba dobierać na podstawie charakteru, zachowania pod siodłem, reakcji na pomoce. A wszystko powinno opierać się na pełnym zaufaniu.

WAŻNE SKUMULOWANE:
- charakter konia west powinien być zrównoważony
- należy dbać o grzywę i ogon, aby nie przeszkadzały w ocenie użycia pomocy
- dobranie rodziców dla konia west jest długim procesem, który wpłynie na warunki sportowe konia
- nie każdy koń nadaje się do tego sportu!
- jeśli już west, to niewiele innych rzeczy
- praca z koniem westernowym opiera się na zaufaniu jeźdźca do konia i na odwrót

Jakby coś było niejasne, albo czegoś brakowało - pisać, podpowiem, dopiszę, uzupełnię. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Rysualny Hipodrom Strona Główna -> Western Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin